DPMK spolu so spoločnosťou ANTIK Telecom spúšťa inovatívny projekt hromadnej zdieľanej dopravy

Obsah

KOŠICE, 12.10.2021: Inovatívny systém na báze QR kódov umožňuje cestovať lacnejšie a zároveň využívať naraz autobusy, električky DPMK, ale aj bicykle, e-kolobežky a elektrické skútre; na zastávkach MHD vznikol priestor pre odkladanie a dobíjanie zdieľaných vozidiel. Technológia zároveň umožňuje spájať lístky so vstupenkami na hromadné podujatia.

 

V spolupráci Dopravného podniku mesta Košice a prevádzkovateľa služieb zdieľanej dopravy ANTIK Telecom vznikol v meste projekt komfortného integrovaného cestovania. S pomocou jedinej aplikácie si nájde napríklad cestujúci zo sídliska najbližšiu voľnú kolobežku či bicykel, odvezie sa na zastávku verejnej dopravy, kde ho môže odstaviť do nabíjačky, zakúpi si lístok naskenovaním QR kódu pri dverách autobusu, odvezie sa v rámci mesta a následne môže pohodlne prestúpiť na ďalší prostriedok zdieľanej dopravy, ktorým sa dopraví až do svojej finálnej destinácie – napr. do historického centra Košíc. Pre pokračovanie jazdy po zakúpení on-line cestovného lístka na MHD Košice získa bezplatné minúty na sharingové služby, t.j. za každú jazdu s DPMK získa cestujúci od Antiku voľné jazdy (5 minút) na kolobežke, elektrickom alebo mechanickom bicykli či skútri.

Všetci, ktorí si kúpia lístok moderne cez appku, ho získajú lacnejšie a navyše dostanú zadarmo ďalšie minúty na používanie e-mobility. Zároveň po novom stačí pre kúpu lístka len jednoduché naskenovania QR kódu na vozidle,“ vysvetľuje Vladimír Padyšák, generálny riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice.

Súčasne sa zavádza smart riešenie v podobe virtuálneho cestovného lístka (vCL), ktorý bude možné zakúpiť priamo v mobilnej aplikácii ANTIK a cestujúci ho bude môcť využiť na cestovanie v prostriedkoch košickej MHD. Toto inovatívne cestovanie je v porovnaní s klasickým lístkom lacnejšie - pri nákupe napríklad 30minútového lístka v aplikácii zaplatí cestujúci namiesto 90 centov iba 79 centov.

Pre zakúpenie či aktiváciu lístka sme vybavili všetky vozidlá špeciálnymi kódmi, ktoré si cestujúci pred jazdou načíta a začiatok jazdy už nemusí označovať ako doposiaľ v označovačoch v interiéri.

Novinka zároveň prinesie aj zvýhodnené cestovanie na veľké podujatia. Vďaka rozšíreniu systému bude možné vychádzať v ústrety organizátorom veľkých športových či kultúrnych podujatí v meste a spojiť vstupenku na akciu s MHD. „Vo výsledku očakávame, že návštevník dostane ďalšiu motiváciu nechať auto doma a odviezť sa na miesto konania už priamo v cene vstupenky. Prispejeme k obmedzeniu nepríjemných dopravných zápch pri takýchto príležitostiach,dopĺňa Padyšák.

MHD zastávky v meste budú postupne vybavené nabíjacími stanicami pre kolobežky a elektrické bicykle, vďaka ktorým po vystúpení z vozidla cestujúci ľahko pokračuje v jazde. V opačnom smere má k dispozícii miesto, kde môže odložiť a rovno dať nabíjať svoje zariadenie. Prispejeme tak ku poriadku v meste a vďaka solárnej energii aj ku čistejšiemu prostrediu v Košiciach.

Aplikáciu ANTIK SmartWay je k dispozícii na stiahnutie prostredníctvom Google Play, App Store aj Huawei AppGallery.

Cenník lístkov a bližšie informácie nájdete na https://www.dpmk.sk/prepravne-podmienky/tarifa-0 a https://www.antiksmartway.sk/sk/public-transport.

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Mgr. Vladimíra Petrušová

špecialista pre styk s verejnosťou
Dopravný podnik mesta Košice, akciová spoločnosť

Bardejovská 6

043 29 Košice