04_Suchý február - VOLANT

28 dôvodov pre čistokrvný život. Alkoholová hmla predo mnou

Vo februári prichádza na Slovensko preventívne osvetová kampaň Suchý február.  V Českej republike prebehne už deviaty ročník kampane, ktorá pomáha širokej verejnosti preveriť si svoj vzťah k alkoholu a zmeniť svoje zabehnuté návyky. Minulého ročníku sa podľa prieskumov zúčastnilo až 9% dospelej populácie. Rok 2021 prináša zásadnú zmenu- KNIHU Suchej únor, ktorá na 416 precízne vydestilovaných stranách predstavuje alkohol vo všetkých jeho spoločenských úlohách.

 

| 72 OSOBNOSTÍ | 28 TEMATICKÝCH KAPITOL | ALKOFAKTY | ROZHOVORY | PŘÍBĚHY |  

 

Hokejista Patrik Bartošák, psychológovia Pavel Rataj alebo Ilona Preslová, spisovateľ Josef Formánek, primár Petr Popov, koučka Janka Chudlíková, pretekár Aleš Loprais alebo muzikant Petr Fiala patria medzi 72 českých osobností, odborníkov, novinárov a neobyčajných ľudských príbehov, ktoré pomohli vzniknúť knihe, ktorá v 28 kapitolách predstavuje alkohol s ľahkosťou aj vážnosťou – vo všetkých jeho spoločenských rovinách. Či už je to spánok, sex, šport, práca, výchova detí, zdravie alebo alkohol za volantom.

 

“Naša kniha z vás abstinentov neurobí – nie je to ani jej cieľom.  Má byť pre ľudí hlavne inšpiráciou k príjemnej sebareflexii a môžeme sa vďaka nej všeličo dozvedieť.  Nielen  o alkoproblematike, ale hlavne o sebe. Kniha má jediný cieľ – aby sme všetci poznali úprimnú odpoveď na jednoduchú otázku: „Ovládame my alkohol, nebo alkohol ovláda nás?“popisuje zmysel knihy Petr Freimann, riaditeľ neziskovej organizácie Suchej únor na ktorej stránkach je možné knihu kúpiť a podporiť tak kampaň. Práve on je zodpovedný za expanziu tejto osvetovej kampane tento rok aj na Slovensko.

 

Opitý za volant nesadneš a prvý opilcomer

Píše sa september 1897 a dvadsaťpäť ročný vodič londýnskej taxislužby George Smith sa stáva pravdepodobne prvou osobou na svete zatknutou za vedenie vozidla v opitosti. Svoje auto vtedy zaparkoval do nemenovanej londýnskej budovy. Nasleduje ďalší svetový medzník - rok 1910. Vtedy vstúpil v New Yorku do platnosti pravdepodobne prvý zákon, ktorý začal oficiálne trestať riadenie motorového vozidla v opitosti. 

V tom čase ešte s veľkorysou rezervou, ktorá zaručovala beztrestnosť až do výšky 1,5 promile. O ďalších 26 rokov neskôr, v roku 1936, patentuje americký doktor Rolla N. Harger prvý svetový alkoholtester, originálne pomenovaný “drunkometer”. Tento “opilcomer” pracoval na princípe mokrej chemickej analýzy. Hriešnikom nafúknutý balónik sa nasadil na “opilcomer”, v ktorom sa z balónika vypustený vzduch dostal do kontaktu s chemickou látkou permanganátom draselným.  Ten v závislosti na koncentrácii alkoholu zmenil farbu. Pokiaľ zostal bez zmeny - fialový, alkohol sa nepreukázal. 

Moderná história v boji proti prítomnosti alkoholu za volantom sa však začala písať až v roku 1980. Vtedy, po usmrtení trinásťročnej dievčiny opitým vodičom, vznikla v Kalifornii skupina “Matky proti šoférovaniu v opitosti, známa pod skratkou MADD (Mothers against Drunk Driving) a otvorila túto problematiku americkej a tiež svetovej verejnosti (pretože čo sa stane v “júesej”, za chvíľu fičí všade).

 

Alkoholová hmla a slepci s 1,5 promile

V našej krajine evidovala Polícia SR v roku 2019 celkom 13 741 dopravných nehôd, pričom 1577, čo predstavuje 12%,  bolo zavinených pod vplyvom alkoholu. Za rok 2019 bolo zistené požitie alkoholu nad 1 promile u 4729 vodičov motorových vozidiel. Najviac alarmujúci zostáva fakt, že viac ako  polovicu všetkých “alkoholových nehôd” spôsobili vodiči posilnení minimálne  na 1,5 promile. Takže ešte raz – viac ako polovicu nehôd zavinili vodiči, ktorí pred jazdou vypili minimálne 6 pív, 6 panákov alebo 6 pohárov vína. 

Riziko dopravnej nehody sa potom pri 1,5 promile zvyšuje viac ako dvadsaťkrát. Pravdepodobnosť, že sa takáto nehoda skončí smrťou, sa ale zvyšuje na dvestokrát. Nehody pod vplyvom alkoholu sú logicky výrazne vážnejšie. Vieme, že veľkej časti populácie sa nezodpovedné správanie za volantom netýka. Existuje však pojem SHD - second-hand drinking. Nemusí ísť často priamo o nás, ale o správanie tých okolo nás, s ktorým sa v tej hmle na cestách môžeme stretnúť.     

Ako si 1,5 promile za volantom predstaviť v praxi? Úprimne, nemáme presný prepočet s ohľadom na rýchlosť, ktorou sa tento človek rúti, ale akékoľvek množstvo alkoholu v krvi spôsobuje takzvané tunelové videnie. To máme koniec koncov aj za triezva napríklad pri jazde 130km/h na diaľnici, kedy sa naše zorné pole začína blížiť nule. S alkoholom sa však zorné pole zužuje bez ohľadu na rýchlosť a my objektívne slepneme. S 0,8 promile vidíme ledva tri štvrtiny priestoru pred nami; pokiaľ si doprajeme spomínaných 6 pív a priblížime sa 1,5 promile v krvi, zo sveta pred sebou vidíme sotva jednu tretinu. A to sa rozprávame o šťastnej chvíľke, počas ktorej sa vodič nedostane do krízovej situácie, v ktorej by musel reagovať.

 

Spoznajte nový rozmer triezvosti na stránkach www.suchyfebruar.sk.

Kampaň bude tento rok na sociálnych sieťach spájať hashtag #insuchoveritas a registrovaní účastníci sa môžu okrem Suchej knihy opäť tešiť aj na uzavretú česko-slovenskú skupinu na facebooku, kde môžu zdieľať svoje zážitky, podporovať sa a inšpirovať. Knihu dopĺňa 110 originálnych ilustrácií, citátov a kopec interaktívneho obsahu, rovnako ako súťaž o najlepší nealko drink. 

Odborné partnerstvo akcii  poskytuje Národní ústav duševního zdraví (NUDZ), Klinika adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (KAD). Hlavnými partnermi ročníku 2021 sú Kofola, ktorá na trh uvedie špeciálnu edíciu hnedého moku, ďalej Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR). Kampaň realizuje Suchej únor, z. ú.    

Partnerom/podporu/ preventívne osvetovej kampani Suchý február poskytol  XY / LOGO 

 

5. časť